Вчимося читати 1 клас

Техніка читання в 1 класі хвилює батьків майбутніх і нинішніх першокласників. Це призводить до того, що діти днями сидять і читають під мамин секундомір.

Не варто так хвилюватися, але це не означає, що немає необхідності продовжувати тренування, просто не потрібно перетворювати навчання на муку. Не секрет, що навчання — це серйозна робота, але вона повинна приносити задоволення.

Потрібно пам’ятати, що бажання дітей у віці 6-7 років — пізнати світ. Це можна використовувати в процесі тренування читання. Не потрібно підсовувати дітям букварі та нецікаві розповіді.

Може їм сподобаються книги про пригоди, про кораблі або про тварини. Потрібно просто з’ясувати, що цікавить і забезпечити необхідним. При цьому разом з технікою читання, дитина збагачує словниковий запас і отримує нові знання.

Ні в якому разі не варто стояти над дитиною зі словами: швидше, поквапся, що не засинай і ін. Таким чином можна викликати негатив до читання, книгам і, взагалі, навчанні.


Вчимося читати 1 клас

Особливе значення потрібно надавати вмінню дитини переказувати текст. Не варто вчитися читати, не розуміння при цьому сенс.

Час для тренувань в техніці читання має бути підібраний з урахуванням сил дитини. Після напруженого дня або після всіх виконаних уроків, дитина не знайде сил.

Текст повинен бути невеликим за обсягом і мати великий шрифт. Можна почитати цікаві поради, загадки та інші розважальні тексти. Важливо заохочувати трудівника і не наполягати на швидкості, адже дитина перебуває у стресовому стані, проковтує слова і боїться не догодити.

Як поліпшити техніку читання

Якщо батьки вважають, що дитина читає недостатньо добре, або вчитель вказує на явне відставання, то поліпшити техніку не так складно в домашніх умовах.

Батьки можуть вдома робити такі вправи:

 • звичайне читання художньої літератури;
 • читання вголос , про себе, пошепки;
 • читання окремих слів, складних для сприйняття;
 • ігри, де потрібно розгадати слово за першими літерами;
 • ігри, коли батько читає місце навмання, а дитина повинна знайти і підлаштуватися;
 • хорове читання.

Батькам потрібно звертати увагу не тільки на швидкість, але і на правильність прочитання слів. Природно, варто робити наголос на більш чітку і правильну вимову слів, ніж на їх кількість.

Критерії, за якими оцінюється правильність читання


 • навик усвідомленого читання в певному темпі (вголос і про себе) — дитина повинна не просто читати, а й розуміти прочитане;
 • спосіб читання — складове читання слів або читання слова цілком, плавно,
 • виразність читання — правильна постановка наголосів, дотримання при читанні пауз і інтонацій;
 • швидкість читання — кількість знаків, прочитаних за певний проміжок часу (розраховується в знаках в хвилину);
 • помилки читання — помилки читання слів і запинки.

Як перевірити техніку читання вдома

 1. Потрібно взяти незнайомий дитині текст, тільки не технічне керівництво до вашої мультиварки або автомобілю. Текст повинен бути зрозумілий для дитини. Зверніть увагу на розмір шрифту і структуру пропозицій. Для першокласників це повинні бути короткі, прості речення, без великої кількості ком, двокрапок тире і ін. Ускладнюють текст знаки.
 2. Краще, якщо текст буде без ілюстрацій і діалогів. Очі дитини повинні спокійно рухатися уздовж речення, не перескакуючи, тому текст повинен бути на 1 листку.
 3. Перед тим як ви почнете, зорієнтуйте дитини щоб вона читала спокійно, не переживала. Не варто в процесі читання повторювати слова або виправляти помилки дитини. Просто вам потрібно буде позначити слова, на яких малюк запнувся або помилився.
 4. Щоб зрозуміти чи було читання осмисленим, вам доведеться поставити дитині кілька запитань до тексту.

Источник: zdorovia.net.ua

особливості підходу

З'ясовуючи, як навчити дитину швидко читати (1клас), необхідно почати з характеру вашого чада. Посидючість і уважного від природи малюка значно легше захопити процесом, ніж рухомого і розсіяного егозу. Це зовсім не недоліки, швидше за особливості сприйняття. Потрібно відштовхуватися від них як від вихідних умов при вирішенні задачі. Тоді ваші слова: "А тепер вчимося читати!" будуть сприйматися з задоволенням, а не зі сльозами. Отже, вам потрібно поспостерігати і з'ясувати, чим краще мотивувати дитину. Потім підібрати правильну методику з тих, що описані нижче. Природно, відразу все не вийде. Доведеться постаратися, виділяючи кожен день певний час на придбання навичок. При правильному підході ви і самі здивуєтеся, що через пару днів ваш улюблений син буде до вас приставати з питанням: «Вчимося читати?»

вчимося читати

Залучення до процесу

Тепер перейдемо безпосередньо до методів рішенняпитання про те, як навчити дитину швидко читати. 1 клас — це ж тільки початок, перший крок до величезного масиву знань. На учня обрушується водоспад інформації! Але ж першокласники — це ще маленькі діти. Їм важко навіть просто висидіти урок, не кажучи вже про все інше.


тькам рада: згадайте ті часи, коли вас саджали за нудну абетку! Як же це було тяжко (майже у всіх). Звільніть своє улюблене чадо від таких спогадів. Поки що нічого кращого гри не придумали. Малюк повинен бути впевнений на сто відсотків, що він не вчиться, а розважається. Методи прості: нехай разом з вами сідає улюблений ведмедик і читає швидше, ніж дитина. Влаштуйте змагання. Або задавайте питання, відповіді на які знаходяться в тексті. Якщо дитині буде цікаво, то він не помітить труднощів. Такі легкі навчальні ігри рекомендуються з самого початку, тобто з періоду впізнавання букв. Якщо самі нічого не зможете придумати, то купите книжку спеціальних віршів. Такі є. У них кожній букві присвячено чотиривірш (іноді, не одне). Потім — такий план. Вигукує: «Вчимося читати букви»! Коли увагу зафіксовано, насамперед — чотиривірш. Потім — буква. Через деякий час (досить-таки швидко) малюк вивчить їх все: і букви і вірші. Тоді можна влаштовувати гру в вгадування. Так матеріал фіксується.

навчити дитину читати по складах

Наступний крок — склади

Вивчивши літери, малюк не відразу навчиться їхскладати. Справа в тому, що це вже зовсім інший процес. Плануючи, як навчити дитину швидко читати (1 клас), врахуйте, що доведеться подолати дві головні перешкоди: знайти потрібний стимул і подолати склади.


ичому, за спостереженнями вчителів, друге набагато складніше. У школі дитині розкажуть, як скласти дві букви в слово. Будинки обов'язково потрібно повторювати пройдене. Не пускайте справу на самоплив! Почніть з самого простого. Спробуйте зібрати воєдино 2 букви: так, ма, па і так далі. Потім переходите до коротким словами, в яких змінюється лише один звук (кит, кіт). Побачите, як малюк швидко засвоїть «хитре складання букв». Ось цей крок, мабуть, найскладніший. Після цього процес піде легше, і ви зможете навчити дитину читати по складах.

паралельне читання

Цей метод застосовується для того, щоб малюкспостерігав на прикладі, як читаєте ви. Робимо так. Беремо два однакових тексту (можна ті, що розділені на склади) і самі читаємо, а дитина водить пальчиком по тексту. Потім міняються ролями. Можете залучати до процесу іграшки або тварин. Головне, щоб не загубився інтерес. Даний метод, якщо ви його разом освоїте, стане в нагоді і далі. Його застосовують, щоб прискорити читання. Як відмічено, дитину потрібно починати вчити тоді, коли до букв прокидається інтерес. Всьому свій час. Потрібно зрозуміти, коли вашого малюка надихне заклик: «Вчимося читати!». 5 років йому або більше — не має значення. Дитині цікаво? Починайте!

навчити читати дитину гри

Використання в побуті

Наступний крок для стимулювання процесу -організація «абсолютно необхідною» листування.


теж своєрідні ігри: вчимося читати по складах. Тільки ігри, що мають суто практичне значення. Наприклад, йдучи в магазин, не оголошує малюкові, куди ви йдете, а напишіть. Хай займається найближчим часом. Самі побачите, як швидко він навчиться не просто розшифровувати ваші послання, але й відповідати на них своїми. Добре, якщо в цей процес ви зможете залучити всіх членів сім'ї. Нехай дитина розбирає записки від тата, брата, бабусі, Жучки і так далі. В процесі напрацювання навичок важлива практика. Її необхідно організувати.

Захоплюючі комікси і діафільми

Ще одне цікаве заняття, яке допомагаєнавчити читати дитину. Ігри — це добре, тільки набридає швидко. Самі простежте, скільки часу ваш малюк може займатися одноманітним справою? Як правило, не більше півгодини. Рекомендується змінити вправу. Корисним, в нашому випадку, заняттям може стати перегляд діафільмів, коміксів, слайдів. Зрештою, якщо немає необхідної апаратури, їх можна швидко набрати на комп'ютері, використовуючи картинки. Важливо, щоб вони супроводжувалися написами, зручними для сприйняття малюка. Спочатку розбитими на склади, потім цілими словами і пропозиціями. Слід домогтися того, щоб дитина не просто читав, а й розповідав, про що оповідає напис. Тут вже починається тренування уваги. Адже мета наша — не просто навчити читати, а навчити сприймати інформацію.

Долаємо природні перешкоди


Серед складнощів, з якими зіткнеться малюк,виділяють «спотикання» про кілька приголосних, що стоять разом. Це потрібно долати, як то кажуть, в зародку. Існує спеціальне вправу. Потрібно щодня писати такі складні слова і просити дитину прочитати. Їх слід періодично міняти, т. К. Маля їх швидко завчити напам'ять. Тому важливо підкидати йому все нові завдання. Щоб він освоївся, спробуйте написати ряд приголосних, серед яких буде одна голосна. Нехай спробує вирішити, яка буква зайва. Природно, ряд потрібно кожен раз міняти. Коли дитина освоїть дану вправу, нехай сам складає завдання для вас, тата, бабусі і так далі. І нічого страшного, якщо він не вміє писати. Для цього є букви на магнітах.

вчимося читати літери

Відвідування та прогулянки

Прищеплювати навички дитині можна не тільки під часгри. «Вчимося читати» — таку пропозицію спрацює в будь-якому місці, особливо в магазині, на вулиці, в поліклініці. Це ж набагато цікавіше, ніж просто бродити за мамою, поки вона вибирає продукти (або щось інше)! Рекомендується не забувати про це «бабусиному» методі. І непотрібно брати з собою спеціально підготовлену книгу або роздруківку: дитині буде набагато веселіше вивчити цінники, назви вулиць, оголошення, вітрини і так далі. Звичайно, стежте, щоб вони були пристойними.

наголос

Ось ще одна вправа, яке обов'язковосподобається вашому малюкові.


зьміть многослоговое слово і вимовляєте його з різними наголосами. Слухайте разом. Потім обов'язково розберіть, як правильно. Нехай дитина сама визначить. Дана гра допомагає розвинути увагу, збільшити словниковий запас. Відомо, що саме убогість останнього заважає малюкові добре вчитися. Бажано приділяти формуванню цього самого запасу увагу з самих пелюшок. Для цього дітям читають казки, вірші, розповідають про те, що знаходиться навколо і так далі.

вчимося читати 5 років

Збільшуємо швидкість читання

Щоб складання слів і розуміння інформації не викликало труднощів, необхідно довести отримані навички до автоматизму. Наступні вправи рекомендуються тим, хто освоїв правила читання.

1. «Ритм». Покажіть, як певну мелодію постукувати олівцем. Потім, при читанні вголос, нехай малюк спробує повторити його. Так увагу розподіляється, тим самим тренується мозок.

2. Цікавий варіант — читання «канон». У цій вправі ви починаєте відтворювати текст з аркуша, а дитина як би наздоганяє вас із запізненням на кілька слів.

3. «Пошук»: тут необхідно швидко прочитати текст, а потім відповідати на питання за змістом (це учні повинні вміти робити до кінця першого класу).

4.Не забувайте, що існує безліч усних і письмових ігор в слова і букви.


приклад: расчертите лист / магнітну дошку на кілька колонок. Визначте, що має бути написано в кожній (місто, країна, їжа, рослина і так далі). Потім вибирається буква, з якої повинні починатися всі назви. Заповнюється на швидкість. Потім проводиться перевірка. Однакові слова викреслюються (якщо їх використовували різні гравці). У кого залишилося більше слів — той переміг. А безсмертна гра в міста ?! Це улюблене заняття всіх дітей. І зовсім не обов’язково використовувати географічні назви. Нехай це будуть будь-які слова, принцип один і той же: наступне слово має починатися на ту букву, якої закінчився останній. Наприклад: абрикос — сани — ікра — антена і т. Д. У цю гру можна грати по всіх усюдах: по дорозі в школу, в магазин, на прогулянці, навіть під час прибирання. Рольовий читання також користується любов’ю у початківців «артистів». Для цього необхідно підібрати кілька легких діалогів і озвучувати їх по черзі. Буде дуже весело!

гри вчимося читати

Можливі помилки початківців «викладачів»

Якщо вам вперше вчити дитину читанню, то потрібноознайомитися з тими факторами, які можуть викликати складності. Серед них на першому місці стоїть низький рівень уваги. Дуже часто буває так, що малюк, поки складає склади в слова, забуває, з чого почав. Природно, він відволікається.


варто лаяти його. Краще вчіть вірші. Увага і пам’ять потрібно розвивати. Друге — недостатнє охоплення тексту. Тобто дитина бачить тільки одну-дві букви, а не ціле слово. Доведеться тренуватися. І ще. Тексти необхідно підбирати таким чином, щоб малюкові хотілося дізнатися, що ж буде далі. Якщо твір не відповідає віку, то бажаного ефекту заняття не дадуть. Дитині стане нудно, ви будете розчаровані. Інтерес до процесу навчання буде абсолютно втрачено. А відновити його ой як непросто. Успіхів вам і вашим діткам!

</ P>>

Источник: uk.stuklopechat.com

Читання — це віконце, через яке діти бачать і пізнають світ і самих себе.

В. О. Сухомлинський

Шестирічна дитина, яка приходить до 1 класу, відчуває велике бажання вчитися. Чому ж так часто вже в 1 класі можна почути від дітей: «Не люблю читати!», «На уроці читання не цікаве!»? А батьки скаржаться: «Не можу примусити читати вдома!», «Читаємо, читаємо, а про що — не розуміє!» Чому ж так? Що відштовхує дитину від читання? Чому для багатьох дітей читання — важка нудна праця?

Причин тому безліч. Це і навантаження, які не відпові- дають віковим можливостям дитини, і нецікаві тексти для чи тання, і нерозвинутий фонетичний слух, і проблеми здоров’я (вади зору, слуху). Що робити? Як допомогти дитині?

По-перше, щоб дитина із задоволенням і бажанням читала, треба щоденно їй читати вголос. Навіть якщо дитина вже вміє читати сама, вона чекає, щоб їй почитали дорослі. Цей духовний і емоційний контакт — важливий момент у досягненні мети. Будьте психологами у спілкуванні із своєю дитиною! Тільки на цікавому матеріалі, тільки у доброзичливій обстановці, тільки в ігровій діяльності вдається залучити пасивних дітей до систематичної розумової праці, дати змогу дитині відчути успіх, повірити у свої сили.

Спостереження педагогів та психологів показують, що діти, які були не дуже охочі до серйозного і систематичного тренування і які протестували проти вимоги батьків «прочитати ще сторінку», змогли подолати труднощі читання через гру. Гра — це універсальний метод навчання дитини.

В нашій книзі ми пропонуємо систему вправ, ігор та прийомів для розвитку навичок швидкого, свідомого, правильного, виразного читання. У деякі із запропонованих нижче ігор можна грати по дорозі додому зі школи, у вихідний, на прогулянці.

На І етапі дитина повинна навчитися робити звуковий аналіз слів, які вона вимовляє.

Гра «Який звук виділений?»

Запропонуйте дитині зобразити звуки «р-р-р-р», «п-п-пп », «ш-ш-ш-ш». Кого нагадують вам ці звуки?

Які звуки виділені голосом і інтонацією?

д-и-и-и-м, к-к-к-і-т,

с-и-р-р-р, р-а-а-а-н-а тощо.

Гра «З яких звуків складається слово?»

Навчіть дитину чути звуки, з яких складається слово, визначити послідовність цих звуків у слові. Ці навички допоможуть вашій дитині в майбутньому без проблем писати диктанти.

«жук» (вимовляйте жжжук жууук жуккк)

Слова для гри: вуж луна сік кріт оса клоун лук слива бик акула око рибка

Гра «Звуки різні і однакові»

Гра сприяє розвитку фонематичного слуху, а також найважлив іших розумових операцій — аналізу і порівняння.

Попросіть дитину визначити, які звуки в словах різні:

жир — шир

мак — рак

жив — шив

білка — булка

пив — лив

слива — слава

коза — коса

рибка — рубка

коса — роса

ферма — форма

роса — руса

пічка — річка

стіл — стіг

ворона — ворота

Гра «Шукаймо звук»

Завдання: знайти у словах звук [а].

Кран, мир, роса, кисіль, шуба, стіл, сонце, лампа…

ІІ етап — знайомство з літерами.

Гра «Назви букву» (проводиться за вправами у таблиці № 1)

1. Чітко прочитайте букви.

2. Чітко вимовте звуки, позначені буквами.

3. Вимовте лише голосні (приголосні).

4. Вимовте звуки, позначені даними буквами, на одному диханні.

Таблиця № 1

№ 1

а, б, в, г, ґ, д, е, є, ж, з, и, і, ї, к, л, м, н, о, п, р, с, т, у, ф, х, ц, ч, ш, щ, ю, я

№ 2

Вчимося читати 1 клас

с о л я к о м а р и в у з а к е л і б у р у

з а к а м о л і в а к у р а т о н и т у с у

л і к а ш о щ а ф у ф а ф и л и б е к е

Вчимося читати 1 клас

Вчимося читати 1 клас

Гра «Ланцюжок слів»

Кожне наступне слово починається з останньої літери попереднього.

Жаба — абрикос — село — обруч — чашка…

ІІІ етап — читання складів (доведення до автоматизму вміння зливати голосні і приголосні).

Рекомендації до роботи з таблицями №№ 2, 3

1. Гра «Біг по доріжці» — прочитайте склади якомога швидше по горизонталі.

2. Гра «Біг по східцях» — прочитайте склади якомога швидше по вертикалі, по діагоналі, зверху вниз, знизу вгору.

3. Складіть слова зі складів певного рядка (колонки). Подані далі таблиці рекомендуємо для подальшої роботи на відпрацювання автоматизму читання складів.

Вчимося читати 1 клас

Табл. №№ 4, 5 та 9 допоможуть навчити вашу дитину читати склади-злиття. Попросіть дитину читати злиття протяжно, зливаючи їх, як співають пісні.

Вчимося читати 1 клас

Вчимося читати 1 клас

Рекомендації до роботи з таблицями 4–10

1. Прочитайте склади у рядках. Які склади пропущені? Прочитайте їх.

2. Читайте склади у стовпчиках.

3. Гра «Розвідники». Дорослий називає склади, а діти шукають їх у таблиці. Якщо якийсь склад пропущений, показують місце, де він має бути.

4. У табл. №№ 6, 7 та 10 читаємо склади зі збігом приголосних на початку — ПЛО. Поясніть дитині, що на початку складу швидко вимовляємо приголосний [п], а потім злиття звуків [ло].

Щоб навчитись читати слова з трьох звуків, допоможе гра «Впізнай склад з одного погляду».

Спочатку поясніть, щоб утворити слово БОР, треба прочитати злиття Бо протяжно, потім швидко прочитати звук [р]. Це «замочок», який закриває склад (слово).

Користуючись таблицею № 11, читайте слова та склади по вертикалі, горизонталі, впізнайте слова та склади з одного погляду.

Вчимося читати 1 клас

«Складові пірамідки»

Читайте склади та слова, розміщені по краях пірамідки. Дивіться на крапочку. Спочатку читайте зверху вниз, а потім знизу вгору. Ця вправа дозволяє розширити кут зору, допомагає збільшити темп читання.

Вчимося читати 1 клас

Вчимося читати 1 клас

IV етап спрямований на те, щоб навчити дітей читати слова різної довжини, а також закріпити цей навик.

Дітям дуже подобаються різні читалочки: криптограми, кругограми, складалочки. Ці вправи допомагають розширенню площі зорового сприймання, розвитку осмисленого читання і процесів мислення.

«Складалочки»

З букв та складів складіть слова та прочитайте їх.

Вчимося читати 1 клас

Вчимося читати 1 клас

Вчимося читати 1 клас

«З’єдналочки»

Рухаючись по «промінчиках», читайте слова (з’єднуйте частини слів).

Вчимося читати 1 клас

Вчимося читати 1 клас

«Чарівні квадрати»

Прочитайте слова у рядках та стовпчиках. Що ви пом ітили?

Вчимося читати 1 клас

Криптограми

Криптограми — мовні задачі. Рухаючись від великої літери у заданому напрямку, читайте слова.

Вчимося читати 1 клас

Вчимося читати 1 клас

Вчимося читати 1 клас

Відповіді:

1. Буратіно. 2. Барвінок. 3. Ведмедик. 4. Сніжинка. 5. Журавлик. 6. Європа. 7. Незнайко. 8. Соловейко. 9. Сонечко. 10. Попелюшка. 11. Усмішка. 12. Сніговичок.

«Переставлялочки»

Переставте склади і прочитайте утворені слова.

на — ша

но — ра

ма — са

ра — ма

ло — ви

ли — па

ко — ли

си — ро

рі — ка

на — каз

ла — пи

си — ли

тра — ва

ко — миш

ка — бан

ли — ти

ди — во

ти — ша

«Ланцюжки»

Складіть та читайте слова. Зверніть увагу: кінець першого слова — це початок другого, кінець другого — початок третього…

Вчимося читати 1 клас

Вчимося читати 1 клас

«Розсипанка»

І варіант Щоб прочитати «розсипані» слова, треба переставляти склади.

Вчимося читати 1 клас

ІІ варіант

Щоб прочитати слова, що «розсипалися», треба переставляти букви у слові.

Слова записані групами по 4 слова. Швидко прочитайте слова, знайдіть «зайве» слово. Доведіть свою думку.

Вчимося читати 1 клас

«Додавалочка»

Додайте до слів голосні і прочитайте утворені слова спочатку у повільному, а потім у швидкому темпі.

Вчимося читати 1 клас

Вчимося читати 1 клас

Шановні батьки! Якщо ви небайдужі до розвитку мислення та пам’яті своїх дітей, якщо ви бажаєте навчити читати свою дитину без проблем, скористайтеся нашими порадами, нашими вправами. Ці вправи викликають інтерес до читання, активізують логічне мовлення та пам’ять. Працюйте послідовно, у спокійній обстановці, систематично. Ваша допомога, ваша повага до серйозної справи вашої дитини необхідні. Та все одно звертаємо увагу на те, що вже з першого класу привчайте дітей працювати самостійно. Нехай ваша допомога тільки «підштовхне» думку дитини у потрібному напрямку, а все інше дитина «відкриє» сама.

А тепер кілька порад для батьків, які прагнуть, щоб їхня дитина вчилася добре.

1. Відпрацьовування техніки читання — це шлях до усп ішного читання цілими словами. Поясніть дитині, чому людина повинна добре читати, як це допоможе дитині в школі під час уроків математики, природознавства, як це допоможе у повсякденному житті.

2. Заохочуйте дитину до чарівного світу книжок. Спочатку вибирайте для дитини яскраві, красиво ілюстровані книжки з крупним шрифтом. Поступово шрифт може зменшуватись. Пам’ятайте: те, що цікаво, легше усвідомлю ється та засвоюється!

3. Збагачуйте активний словниковий запас дитини. Спілкуйтеся з дитиною якомога більше, обговорюйте прочитане, розповідайте, читайте разом. Під час такого спілкування формуються прийоми розуміння текстів.

Бажаємо вам терпіння та приємних хвилин спілкування із своєю дитиною!

Источник: torsing.ua

ЕВГЕНИЙ ПЕРМЯК (1902–1982)

КАК МАША СТАЛА БОЛЬШОЙ

Маленькая Маша очень хотела вырасти. Очень. А как это сделать, она не знала. Всё перепробовала. И в маминых туфлях ходила. И в бабушкином капоте сидела. И причёску, как у тёти Кати, делала. И бусы примеряла. И часы на руку надевала.

Ничего не получалось. Только смеялись над ней да подшучивали.

Один раз как-то Маша вздумала пол подметать. И подмела. Да так хорошо подмела, что даже мама удивилась:

— Машенька! Да неужели ты у нас большая становишься?

А когда Маша чисто-начисто вымыла посуду да сухо-насухо вытерла её, тогда не только мама, но и отец удивился. Удивился и при всех за столом сказал:

— Мы и не заметили, как у нас Мария выросла. Не только пол метёт, но и посуду моет.

Теперь все маленькую Машу называют большой. И она себя взрослой чувствует, хотя и ходит в своих крошечных туфельках и в коротеньком платьице. Без причёски. Без бус. Без часов.

Не они, видно, маленьких большими делают.

ТОРОПЛИВЫЙ НОЖИК

Строгал Митя палочку, строгал да бросил. Косая палочка получилась. Неровная. Некрасивая.

— Как же это так? — спрашивает Митю отец.

— Ножик плохой, — отвечает Митя, — косо строгает.

— Да нет, — говорит отец, — ножик хороший. Он только торопливый. Его нужно терпению выучить.

— А как? — спрашивает Митя.

— А вот так, — сказал отец.

Взял палочку да принялся её строгать потихонечку, полегонечку, осторожно.

Понял Митя, как нужно ножик терпению учить, и тоже стал строгать потихонечку, полегонечку, осторожно.

Долго торопливый ножик не хотел слушаться. Торопился: то вкривь, то вкось норовил вильнуть, да не вышло. Заставил его Митя терпеливым быть.

Хорошо стал строгать ножик. Ровно. Красиво. Послушно.

ПЕРВАЯ РЫБКА

Юра жил в большой и дружной семье. Все в этой семье работали. Только один Юра не работал. Ему всего пять лет было.

Один раз поехала Юрина семья рыбу ловить и уху варить. Много рыбы поймали и всю бабушке отдали. Юра тоже одну рыбку поймал. Ерша. И тоже бабушке отдал. Для ухи.

Сварила бабушка уху. Вся семья на берегу вокруг котелка уселась и давай уху нахваливать:

— Оттого наша уха вкусна, что Юра большущего ерша поймал. Потому наша уха жирна да навариста, что ершище жирнее сома.

А Юра хоть и маленький был, а понимал, что взрослые шутят. Велик ли навар от крохотного ёршишки? Но он всё равно радовался. Радовался потому, что в большой семейной ухе была и его маленькая рыбка.

ЛЮБОВЬ ВОРОНКОВА (1906–1976)

ЧТО СКАЗАЛА БЫ МАМА?

Гринька и Федя собрались на луг за щавелём. И Ваня пошёл с ними.

— Ступай, ступай, — сказала бабушка. — Наберёшь щавелю — зелёные щи сварим.

Весело было на лугу. Траву ещё не скосили. Кругом далеко-далеко пестрели цветы — и красные, и синие, и белые. Весь луг был в цветах.

Ребятишки разбрелись по лугу и стали рвать щавель. Всё дальше и дальше уходили они по высокой траве, по весёлым цветам.

Вдруг Федя сказал:

— Что-то здесь пчёл много!

— Правда, здесь пчёл много, — сказал и Ваня. — Всё время гудят.

— Эй, ребята, — закричал издали Гринька, — поворачивай обратно! Мы на пчельник забрели — вон ульи стоят!

Вокруг колхозного пчельника густо росли липы и акации. А сквозь ветки были видны маленькие пчелиные домики.

— Ребята, отступай! — скомандовал Гринька. — Только тихо, руками не махать, а то пчёлы закусают.

Ребятишки осторожно пошли от пчельника. Они шагали тихо и руками не махали, чтобы не сердить пчёл. И совсем было ушли от пчёл, но тут Ваня услышал, что кто-то плачет. Он оглянулся на товарищей, но Федя не плакал и Гринька не плакал, а плакал маленький Васятка, сын пчеловода. Он забрёл на пчельник и стоял среди ульев, а пчёлы так и налетали на него.

— Ребята! — крикнул Ваня. — Васятку пчёлы закусали!

— А что, нам за ним на пчельник идти? — ответил Гринька. — И нас пчёлы закусают.

— Надо его отца позвать, — сказал Федя. — Вот пойдём мимо их дома — его отцу скажем.

И оба пошли дальше. А Ваня вернулся и пошёл прямо на пчельник.

— Иди сюда! — крикнул он Васятке.

Но Васятка не слышал. Он отмахивался от пчёл и кричал во весь голос.

Ваня подошёл к Васятке, взял его за руку и повёл с пчельника. До самого дома довёл.

Васяткина мать выбежала на крыльцо, взяла Васятку на руки:

— Ах ты непослушный, зачем на пчельник ходил? Вон как пчёлы искусали! — Посмотрела на Ваню. — Ах, батюшки, Ванёк, — сказала она, — и тебе от пчёл досталось из-за Васятки! Ну, да ничего, ты не бойся: поболит — перестанет!

— Мне ничего, — сказал Ваня.

И пошёл домой. Пока шёл, у него распухла губа, и веко распухло, и глаз закрылся.

— Ну и хорош! — сказала бабушка. — Это кто же тебя так разукрасил?

— Пчёлы, — ответил Ваня.

— А почему же Гриньку и Федю пчёлы не тронули?

— Они убежали, а я Васятку вёл, — сказал Ваня. — А что ж такого? Поболит — перестанет.

Отец пришёл с поля обедать, посмотрел на Ваню и рассмеялся.

— Федя с Гринькой от пчёл убежали, — сказала бабушка, — а наш простофиля полез Васятку спасать. Вот бы мама сейчас его увидела — что бы она сказала?

Ваня глядел на отца одним глазом и ждал: что сказала бы мама?

А отец улыбнулся и похлопал Ваню по плечу:

— Она бы сказала: молодец у меня сынок! Вот бы что она сказала!

ВИКТОР ДРАГУНСКИЙ (1913–1972)

ДРУГ ДЕТСТВА

Когда мне было лет шесть или шесть с половиной, я совершенно не знал, кем же я в конце концов буду на этом свете. Мне все люди вокруг очень нравились, и все работы тоже. У меня тогда в голове была ужасная путаница, я был какой-то растерянный и никак не мог толком решить, за что же мне приниматься.

То я хотел быть астрономом, чтоб не спать по ночам и наблюдать в телескоп далёкие звёзды, а то я мечтал стать капитаном дальнего плавания, чтобы стоять, расставив ноги, на капитанском мостике, и посетить далёкий Сингапур, и купить там забавную обезьянку А то мне до смерти хотелось превратиться в машиниста метро или начальника станции и ходить в красной фуражке и кричать толстым голосом:

— Го-о-тов!

Или у меня разгорался аппетит выучиться на такого художника, который рисует на уличном асфальте белые полоски для мчащихся машин. А то мне казалось, что неплохо бы стать отважным путешественником вроде Алена Бомбара и переплыть все океаны на утлом челноке, питаясь одной только сырой рыбой. Правда, этот Бомбар после своего путешествия похудел на двадцать пять килограммов, а я всего-то весил двадцать шесть, так что выходило, что если я тоже поплыву, как он, то мне худеть будет совершенно некуда, я буду весить в конце путешествия только одно кило. А вдруг я где-нибудь не поймаю одну-другую рыбину и похудею чуть побольше? Тогда я, наверно, просто растаю в воздухе как дым, вот и все дела.

1

Источник: bookocean.net

З чого починати навчання швидкісного читання?

Говорячи про класичний прийом швидкочитання, підкреслимо, що основа в ньому – це повна відмова від внутрішнього промовляння. Така методика не годиться для молодших школярів. Починати її слід не раніше 10-12 років. До цього віку діти краще засвоюють інформацію, яка зчитується на тій же швидкості, що при говорінні.

Батьки і педагоги все ж можуть почерпнути для себе ряд корисних принципів і прийомів, які входять в цю методику. Дитячий мозок у віці 5-7 років має всі можливості для повноцінного розкриття і вдосконалення – про це говорять багато педагогів маститих шкіл: Зайцева, Монтессорі та Глена Домана. Всі ці школи починають навчати дітей читання саме в цьому віці (близько 6 років), лише одна відома всьому світу Вальдорфська школа починає процес трохи пізніше.

Вчимося читати 1 клас
Про один факт думку сходиться у всіх вчителів: навчання читання – процес добровільний. Не можна змушувати дитину читати проти його волі. Допомогти дитині знайти в собі внутрішні сили для освоєння нового досвіду батьки можуть шляхом використання ігор.

Готуємо до читання дошкільнят

Сьогодні на прилавках магазинів існує величезний асортимент посібників для навчання читання. Мами і тата, зрозуміло, починають цей процес з вивчення літер, для чого купуються азбуки в самих різних видах: балакучі книжки і плакати, кубики, пазли і багато іншого.

Вчимося читати 1 класНа допомогу наймолодшим діткам приходить азбука

Мета у всіх батьків надзвичайно важлива, але при цьому слід пам’ятати, що потрібно вчити відразу так, щоб потім не довелося переучувати. Часто, самі того не відаючи, дорослі вчать не тими методами, що в результаті породжує в голові у дитини плутанину, яка веде до помилок.

Найбільш поширені помилки батьків

 • Проголошення букв, а не звуків. Помилково називати алфавітні варіанти букв: ПЕ, ЕР, КА. Для правильного навчання потрібно їх короткий проголошення: П, Р, К. Неправильне початок призведе до того, що пізніше при словосложении у дитини виникне проблема у формуванні складів. Так, наприклад, він не зможе ідентифікувати слово: ПЕАПЕА. Таким чином, малюк не може побачити диво читання і розуміння, а значить, і сам процес стане для нього абсолютно нецікавим.
 • Помилкове навчення з’єднанню букв у склади і читання слів. Буде невірним наступний підхід:
  • говоримо: П і А буде ПА;
  • читання по буквах: Б, А, Б, А;
  • аналіз слова тільки поглядом і відтворення його без урахування тексту.

Вчимо читати правильно

Слід вчити малюка тягнути перший звук до початку проголошення другого – наприклад, МММО-РРРЕ, ЛЛЛУУУК, ВВВО-ДДДА. Навчивши дитину таким чином, ви побачите позитивні зрушення в навчанні набагато швидше.

Вчимося читати 1 класНавик читання тісно пов’язаний з правильною вимовою звуків

Дуже часто порушення читання і письма беруть свою основу в произносительной базі дитини. Малюк неправильно вимовляє звуки, що впливає в подальшому на читання. Радимо починати відвідувати логопеда починаючи з віку 5 років і не чекати, коли мова встановиться самостійно.

Заняття в першому класі

Відомий професор І.П. Федоренко розробив власну методику навчання читання, головний принцип якої полягає в тому, що важливо не скільки часу ви витрачаєте на книгу, а то, як часто і регулярно ви займаєтеся.

Вчимося читати 1 клас
Навчитися щось робити на рівні автоматизму можна навіть без виснажливих довгих занять. Всі вправи повинні бути короткочасними, але проводитися з регулярною частотою.

Багато батьків, самі того не бажаючи, ставлять палки в колеса прагненню дитини навчитися читати. У багатьох сім’ях ситуація складається однотипно: «Сідай за стіл, ось тобі книга, прочитай першу казку і поки не закінчиш, не виходить з-за столу.» Швидкість читання у малюка, учня в першому класі, дуже низька і тому на прочитання одного короткого розповіді йому буде потрібно не менше години. За цей час він дуже втомиться від розумового важкої праці. Батьки таким підходом вбивають в дитині бажання до читання. Більш щадний і ефективний спосіб опрацювання одного і того ж тексту – це порційна робота над ним, по 5-10 хвилин. Потім ці спроби протягом дня повторюються ще разів зо два.

Вчимося читати 1 класДіти, яких змушують читати, зазвичай повністю втрачають інтерес до літератури

Коли дитина сідає за книгу без задоволення, важливо застосовувати в такому разі щадний режим читання. При такому способі між прочитування однієї-двох рядків малюк отримує невелику перерву.

Для порівняння можна собі уявити перегляд слайдів з діафільму. На першому кадрі дитина читає 2 рядки, потім вивчає картинку і відпочиває. Потім перемикаємо на наступний слайд і повторюємо роботу.

Великий педагогічний досвід дозволив учителям застосовувати різні ефективні методики з навчання читання, які можна використовувати і вдома. Нижче наведемо приклади деяких з них.

вправи

Складова таблиця швидкісного читання

В даному наборі міститься перелік складів, які повторюються багаторазово за один сеанс прочитання. Такий спосіб відпрацювання складів тренує артикуляційний апарат. Спочатку діти прочитують один рядок таблиці повільно (хором), потім в трохи більш швидкому темпі, а в останній раз – як скоромовку. Протягом одного уроку відпрацьовується від однієї до трьох рядків.

Вчимося читати 1 клас

Вчимося читати 1 класВикористання складових табличок допомагає дитині швидше запам’ятати поєднання звуків

Вивчаючи такі складові таблиці, діти починають розуміти, за яким принципом вони будуються, їм простіше зорієнтуватися і знайти необхідний склад. Згодом дітки розуміють, як швидко знаходити склад на перетині вертикальної і горизонтальної ліній. Поєднання голосних і приголосних стає для них зрозумілим з точки зору звукобуквенной системи, в подальшому стає простіше сприймати слова як єдине ціле.

Відкриті склади потрібно читати як по горизонталі, так і по вертикалі. Принцип читання в таблиці двоякий. Горизонтальні рядки відображають один і той же приголосний звук з різними варіаціями голосних. Читається приголосний протяжно з плавним переходом в голосний звук. У вертикальних рядках голосний залишається одним і тим же, а приголосні звуки змінюються.

Хоровий проголошення тексту

Тренують артикуляційний апарат на початку уроку, а в середині знімають надмірне стомлення. На аркуші, який видається кожному учневі, пропонується ряд скоромовок. Першокласники можуть вибрати для відпрацювання вподобану або відноситься до теми уроку скоромовку. Проголошення скоромовок пошепки також є відмінним тренуванням для апарату артикуляції.

Вчимося читати 1 класВиконання вправ на артикуляцію підвищує чистоту мови і допомагає скорочтению

Комплексна програма для читання

 • багаторазове повторення написаного;
 • читання в швидкому ритмі скоромовки;
 • продовження читання незнайомого тексту з виразом.

Спільне виконання всіх пунктів програми, проголошення не надто гучним голосом. Темп у кожного свій. Схема проведення наступна:

Прочитане і усвідомлене утримання першої частини казки / оповідання триває хоровим читанням напівголосно наступній частині. Завдання триває 1 хвилину, після чого кожен школяр робить позначку, до якого місця він дочитав. Потім завдання повторюється з тим же уривком, нове слово також відзначається і результати порівнюються. У більшості випадків вдруге показує, що кількість прочитаних слів стало більше. Збільшення цієї кількості створює позитивний настрій у дітей і їм хочеться досягати все нових успіхів. Радимо змінити темп читання і прочитати як скоромовку, що буде розвивати артикуляційний апарат.

Третя частина вправи полягає в наступному: знайомий текст читається в повільному темпі з виразом. Коли діти доходять до незнайомої частини, темп читання збільшується. Прочитати буде потрібно одну або дві строчки. З плином часу кількість рядків потрібно збільшувати. Ви помітите, що через кілька тижнів систематичних занять у дитини буде відзначатися явний прогрес.

Вчимося читати 1 класУ навчанні дуже важлива послідовність і легкість вправ для дитини

варіанти вправ

 1. Завдання «Кидок-зарубка». При виконанні вправи долоні учнів знаходяться на колінах. Починається воно словами вчителя: «Кидок!» Почувши цю команду, діти починають читати текст з книги. Потім учитель каже: «Зарубка!» Це час для відпочинку. Діти закривають очі, руки ж весь час залишаються на колінах. Почувши знову команду «Кидок», учні шукають рядок, на якій вони зупинилися і продовжують читання. Тривалість вправи – близько 5 хвилин. Завдяки такому тренуванні діти вчаться зоровому орієнтуванню по тексту.
 2. Завдання «Буксир». Метою даної вправи є управління здатністю змінювати темп читання. Першокласники читають текст разом з учителем. Учитель підбирає зручний для учнів темп, а школярі повинні намагатися не відставати. Потім учитель переходить в читання «про себе», що також повторюють діти. Через невеликий проміжок часу вчитель знову починає читання вголос, а діти, при правильному уловлювання темпу, повинні читати разом з ним одне і те ж. Підвищити рівень читання можна, роблячи дану вправу в парах. Краще читає учень читає «про себе» і одночасно водить пальцем по рядках. Сусід читає вголос, орієнтуючись на палець партнера. Завдання другого учня встигати за читанням більш сильного партнера, що має в перспективі збільшити швидкість читання.
 3. Знайти половинку. Завданням школярів буде пошук в таблиці другої половини слова:
Ва – ка ре – га солн – цар
Ком – гон кни – років ри – потух
Гу – пас бі – па пе – це

Источник: amondsmith.com.ua


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.