Методики раннього розвитку

Методики раннього розвитку популярні в усьому світі, навчати дітей з самого раннього періоду життя модно. Часто нам доводиться спостерігати картину, як однорічний малюк залазить в шафу, де зберігається мамине намисто і татові запчастини, які він береже ще з часів свого активного членства в гуртку “Умілі ручки”. Цікавість, з якою хлопчики й дівчатка освоюють світ, “експлуатують” всі, хто може. Велика кількість вчених (і не дуже) чоловіків і просто винахідливих жінок почали змагатися в тому, хто зуміє вигадати найбільш діючу методику раннього виховання малюків. Вони покладалися на наївність дітей і живе сприйняття всього нового і цікавого. Всі ці творці взяли за основу принцип “чим раніше, тим краще” і радять мамам і татам вчити своїх карапузів читанню, писанню та іншим знанням практично з пелюшок. У підсумку, взявши до уваги одну з методик раннього розвитку, разом з малюком можна досягти недосяжного. Але головне – разом з “валізою” знань давати малюкові свою ніжність і турботу, пробудити в ньому впевненість у власних силах, передавати досвід.


Талановиті діти? Легко! Розкриваємо секрети виховання геніальної дитини.

Методики раннього розвитку – вчені полегшили виховання дітей

Діти можуть засвоїти набагато більше, ніж дорослі, і не треба боятися обтяжувати їх інформацією. Вони завжди більш обдаровані, ніж ми. Просто потрібно уважно шукати те, до чого тягнеться душа малюка, і вдосконалювати його вміння. Зараз відомо кілька десятків методик розвитку в ранньому віці: методика Монтессорі, Нікітіних, Зайцева, Сесіль Лупан та багато інших. Але найкращою методикою раннього розвитку для вашого малюка стане та, яку Ви виберете самі, знаючи про все, що вже придумано суспільством.

Талановиті діти? Легко! Розкриваємо секрети виховання геніальної дитини.

Методика Марії Монтессорі керується принципом “Допоможи мені самому це зробити!” Це означає, що дорослий зобов’язаний зрозуміти, чим захоплюється дитина в даний момент, створити йому найкращі умови для формування особистості і продемонструвати, що можна в таких умовах робити.


Методика Марії Монтесорі

Методика Нікітіних містить в собі загартовування в ранньому віці і плавання, фізкультурні заняття, корисну роботу, різні інтелектуальні розвиваючі ігри. Тут важливо створити особливу атмосферу і умови, що будуть стимулювати інтерес малюка до знань.

Методика Нікітіних

Кубики Миколи Зайцева – це куплені або ж власного виготовлення кубики, на кожну грань яких в певній послідовності нанесені склади – поєднання звуків. Кубики відрізняються за кольором і  наповнювачем – залежно від м’якості-твердості або глухості-дзвінкості зображених звуків.


Кубики Миколи Зайцева

Методика Сесіль Лупан містить рекомендації щодо вивчення іноземних мов, рахунку, мови, географії, малювання, музики. Книги автора не перенасичені теорією, вони вчать батьків імпровізувати – вдосконалювати дітей за допомогою елементарних речей, які завжди під рукою.

Методика Сесіль Лупан

Дитячий ранній розвиток має свою особливість – це освоєння прямоходіння, предметної діяльності і мови. За допомогою методики можна направити дитину на зміцнення здоров’я, розвиток основних рухів (ходіння, біг, повзання, метання в ціль, тонкі жести руками), прищеплення гігієнічних навичок (миття рук перед їжею, вміння користуватися носовичком, серветкою, чистити зуби).

Стаття в тему: Як виховати розумну дитину? Секрети раннього розвитку дітей-феноменів.


Як розпізнати талант маленького генія?

Кожна дитина геніальна по-своєму. Для того, щоб своєчасно розпізнати специфічні здібності малюка, потрібно уважно стежити за ним. Поспостерігайте, чим займається дитина у вільний час. Як вона поводиться в оточенні інших дітей. Запропонуйте їй кілька видів занять і проконтролюйте, чим вона найчастіше любить займатися – ось як розкрити талант дитини. Якщо у Вас немає змоги зробити це власними силами, тоді на допомогу прийде дитячий психолог.

ssfe-5_0

Відвідуйте з дитинкою різноманітні гуртки, студії, щоб вона спробувала ті чи інші заняття. Можливо, одне з них, що сподобається вашому малюкові найбільш, і буде його покликанням. Методики розвитку дітей дошкільного віку рекомендують приймати дитину такою, якою вона є. Не бійтеся підтримувати покликання свого малюка, тому що талантами не народжуються, а стають!

ЩАСЛИВА ДИТИНА – ЦЕ ДИТИНА, У ЯКОЇ Є МАМА І ТАТО, ЯКІ ЗНАХОДЯТЬ ЧАС НЕ ТІЛЬКИ ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ЛЮБИТИ ДИТИНУ, А Й ДЛЯ ТОГО, ЩОБ ЛЮБИТИ ОДИН ОДНОГО.

Кльова Мама бажає всім батькам міцних нервів і тверезого мислення.

Источник: klyovamama.com

Назначение методик индивидуального развития ребенка


Согласно с данными, доказанными опытным путем, существует множество вещей, которые в младенчестве даются очень легко. По мере взросления ребенка подобные навыки вырабатывать уже сложнее. При достижении определенного возраста, создается риск полного непонимания того или иного действия. Методики раннего развития позволяют не упустить тот важный момент в детстве, который уже будет невозможно восстановить. Даже если малыш и не станет гением, подобный подход позволит по максимуму использовать его стартовый потенциал.

Помимо этого, современные системы воспитания и развития позволяют рассчитывать на следующие результаты:

 • Происходит постепенное формирование уверенной в себе личности. Если с раннего детства научить ребенка преодолевать трудности и использовать сильные стороны натуры, со временем это войдет в привычку.
 • В развитии человека одну из важнейших ролей играют гены. Но они могут оказаться совершенно беспомощными без необходимого стимулирования умственной деятельности. Исследования военного врача Гленна Домана, педагога-новатора Зайцева, практика Масару Ибуки и других выдающихся ученых доказали эффективность развивающих методик при воспитании одаренных детей.
 • Статистика доказывает, что своевременное введение развивающих методик действительно способно обеспечить малышу счастливую, полную и обеспеченную жизнь. Это своеобразная возможность для родителей выбрать для ребенка судьбу, которую они считают оптимальной.

Для того чтобы подобрать оптимальную методику или систему не обязательно обращаться к специалистам. Техники настолько просты и доступны, что с ними очень легко разобраться самостоятельно.

Важность раннего введения специальных навыков

Все развивающие системы подразумевают начало работы с самого раннего возраста, чем меньше ребенок, тем лучше будет усваиваться материал. Учеными уже давно доказан тот факт, что в первые два года жизни малыша формирование мозга происходит на 50%, а в первые три года – на все 80%. Именно в этот период необходимо заложить базу для программирования личности ребенка. Это же время становится определяющим для социальной адаптивности малыша. Без необходимых навыков уже взрослый человек не сможет легко общаться с людьми, решать проблемы и бытовые вопросы, отличать энтузиазм от реактивности и реалистичность от фантазий.

Приступая к введению определенных методик и техник, необходимо руководствоваться следующими общими правилами:

 1. Ребенка необходимо знакомить с новыми интересными занятиями как можно раньше. Досуг малыша должен быть максимально разнообразным. Музыкальные инструменты, спорт, рисование, чтение, прослушивание музыки – пусть это не будет получаться на первых порах, но интерес маленькой личности к этим видам активности будет постоянно развиваться. Опыт, полученный в первые годы или месяцы жизни, становится основополагающим для дальнейшего развития.

 2. Необходимо правильно стимулировать кроху. Тусклая, скучная комната, невыразительные детали и однотипные игрушки сформируют угрюмую и замкнутую личность. Помещение, в котором растет младенец должно напоминать яркий сказочный мир, в котором много интересного. В этом случае, развитие человечка будет происходить и без воздействия родителей.
 3. Уже с раннего возраста дети должны обладать достаточной свободой передвижения и личным пространством.
 4. Для развития коммуникативных навыков малыш должен быть обеспечен возможностью общаться с разными людьми, в том числе и детьми.

Ну и не стоит забывать о том, что поведение родителей – это основная ролевая модель для малыша. Прежде чем заняться воспитанием своего чада, необходимо оценить особенности собственного характера.

Развивающие игры с грудничками

Основы системы Домана-Маниченко

Методика Домана-Маниченко – это вариант интенсивного развития интеллекта малыша с момента рождения. За счет обучения младенца количественному счету и чтению целыми словами, происходит интенсивное развитие памяти, скорости мышления, закладывается интерес к обучению.

У методики раннего развития Домана, адаптированной Маниченко, существует ряд преимуществ:

 • Занятия, проводимые с рождения, способствую развитию слуха, внимания, зрения.
 • Длительность одного занятия не превышает пары минут, даже грудничок не успевает устать и потерять интерес к мероприятию.
 • Техника создана именно для домашнего внедрения. Она осуществляется родителями, что позволяет существенно повысить их авторитет.

Отличия техники от оригинального подхода Глена Домана:

 1. В отличие от методики Глена Домана, в которой использовались только обучающие карточки, здесь вводятся особые книжки-прятки, вертушки и листалки. Это заметно повышает эффективность обучения.
 2. За счет использования игрового подхода малыш любого возраста ведет себя достаточно активно, что позволяет открыть весь его потенциал.
 3. Изначально карточки Глена Домана были предназначены для англоязычных учеников. В адаптированной системе эти слова не просто переведены на русский, запас слов подобран с учетом российского менталитета.

Среди минусов подхода выделяют тот факт, что, несмотря на заметное опережение малышом сверстников, навыки свободного чтения и счета будут заметны не ранее, чем через 6-12 месяцев.

Особенности исследований Марии Монтессори

Мария Монтессори – итальянский доктор медицины, разработавший уникальный подход к обучению, как ослабленных, так и абсолютно здоровых малышей. Основа системы Монтессори очень проста – для ребенка должны быть созданы идеальные условия, которые помогут ему развиваться и обучаться самостоятельно. Такой подход обеспечивает раннее приобретение важного жизненного опыта, формирует необходимые для определенного возраста сенсорные и моторные навыки.

Используя в качестве отправных точек впитывающее мышление и повышенную возрастную чувствительность, Мария Монтессори построила схему воспитания, ориентированную на развитие индивидуальности и личности маленького человечка собственными силами.

Базовые рекомендации системы Монтессори:


 1. Построение обучения вокруг игровой практики.
 2. Введение занятий по развитию письма, чтения, правильной речи, повседневных навыков, сенсорных показателей.
 3. Провоцирование подключения собственного мышления ребенка, а не механическое выполнение заданий.
 4. Мария Монтессори предложила использовать игрушки с большим количеством мелких деталей, что положительно влияет на мелкую моторику детей.

Согласно системе Монтессори, можно выделить следующие закономерности формирования навыков:

 • До шестилетнего возраста происходит сенсорное развитие детей.
 • До 3 лет формируется восприятие порядка.
 • В 1-4 года закладываются движения и действия.
 • До 6 лет формируются основы речи.
 • После 2,5 и до 6 лет закладываются социальные навыки.

Как утверждает учение Монтессори, потерянное время невосполнимо. Если в один из указанных периодов с малышом не проводить соответствующую работу, то возможность развить важную способность уйдет навсегда.

Двигаемся, играем, развиваемся

Техника развития ребенка по Железновым


Еще одна интересная универсальная методика, основанная на зарядке, развивающих песнях, пальчиковых и жестовых играх. Подразумевается активизация общего развития личности, а не отдельных навыков. Наряду с интеллектуальным становлением детей проводится укрепление их физического здоровья. Система довольно обширна, но проста и доступна для домашнего внедрения.

Источник: agushkin.ru

Давайте розберемося з терміном, винесеним у заголовок. Все-таки сам термін «ранній розвиток» залишається малозрозумілим. Що ж треба розвивати в дитини, яка щойно навчилася ходити та говорити?

Більшість сучасних педагогів одностайні в думці, що з дитиною треба займатися мало не з народження. Але це не означає, що малюка з пелюшок потрібно «годувати» академічними знаннями.

Школи раннього розвитку існують зовсім не для цього. Їх найперше завдання – створити навколо дитини оточення, що сприяє її емоційному, інтелектуальному та творчому розвитку.

Завдання другого рівня – виявити талант малюка, звернути на нього увагу батьків. Звісна річ, що дитину з сім’ї музикантів чекає, швидше за все, музична школа, а нащадків танцівників – балетні студії. А що робити дітям, чиї батьки не мають яскраво вираженого таланту? Віддавати дітей то в одну спеціалізовану школу, то в іншу, перевіряючи своє терпіння та буквально випробовуючи психіку дитини? Отут приходять на допомогу педагоги, які займаються раннім розвитком дітей та використовують різноманітні методики.

Методик багато й у кожної з них – свої особливості. Розглянемо деякі з них, найбільш поширені на просторах країн колишнього СРСР.

Методика Домана, засновника Інституту розвитку людського потенціалу. Він розробив не методику, а цілу систему навчання. Її основні принципи:

 • батьки – кращі викладачі для дитини;
 • навчання можна проводити тільки у формі гри та припиняти її раніше, ніж дитина втомиться;
 • перевіряти отримані дитиною знання не варто!
 • допитливість – це симбіоз швидкості та новизни.

Усі знання, отримані людством у ході еволюції, Доман розділив на 10 галузей, кожну з них – на категорії. На спеціальних картках даються зображення предметів-символів. Маляті щодня показують ці картки, супроводжуючи «урок» щоразу ускладненими поясненнями. Результат – приголомшливий!

Заняття найкраще починати у 2 роки. Але не пізніше 6! Вважається, що до цього віку мозок людини вже сформований і розвивати його надзвичайно складно.

Докладніше про методику Глена Домана читайте на сайті http://www.wunderkind.kiev.ua.

Методика Монтессорі. Дуже стара методика. Італійка Марія Монтессорі відкрила свою першу школу в 1907 році. І призначена вона була для розумово відсталих дітей. Марія займалася з дітками за власною методикою та була дуже здивована, коли в першому класі звичайної школи рівень розвитку її дітей був значно вищий, ніж у «нормальних» дітей.

Відтоді її методика успішно використовується у всіх країнах світу. Її особливість – спільне навчання дітей у віці від 3 до 12 років. Основна мета – підштовхнути маленьку людину до саморозвитку. Для зацікавлених — методика Монтесорі в поглибленому викладі у відео

Докладніше про методику Марії Монтессорі читайте на сайті www.pochemychki.com.ua.

Методика Зайцева. Видатний педагог, новатор із Санкт-Петербургу, Микола Олександрович Зайцев рекомендує відмовитись від стандартного навчання читанню як техніці, яка негативно відбивається на психомоторному розвитку та здоров’ї дитини.

Всі його посібники, головним і найбільш відомим з яких є «Кубики Зайцева», засновані на природному тяжінню дітей до гри. Таким чином, діти із задоволенням, граючись, освоюють матеріал.

«Кубики Зайцева» з першого погляду зовсім не подібні на кубики в широкому розумінні, адже це просто заготовки з картону які потрібно склеїти та ще й наповнити металевими та дерев’яними предметами. Кубики різні за кольором, розміром та звучанням. Це допомагає дітям відчути різницю між голосними та приголосними, твердими та м’якими. На кожній грані написані, так звані склади (пара з приголосної та голосної ). Користуючись цими складами діти починають читати чи не з перших занять.

Безумовним досягненням М.О.Зайцева являється системний підхід до такого предмету, як математика. Методика, запропонована автором, основою якої є таблиці, наочно показує дитині склад числа, які дії можна з ним проводити. Діти віком від 3х років можуть без проблем опанувати лічбу, а також додавати та віднімати у межах 100.

Посібники Зайцева підходять всім без винятку дітям. У свої групи Зайцев нерідко свідомо бере слабших дітей і вони дуже швидко наздоганяють основний потік. В цьому і повинна полягати суть всіх розвиваючих методик.

Докладніше про методику Зайцева  читайте на сайті http://www.didaktika.com.ua.

Методика Нікітіних на протязі багатьох років використовується в безлічі дитячих закладів. Найважливішою умовою розвитку всіх здібностей Нікітіни (Борис та Олена) вважають своєчасний початок.

Ігри за цією методикою представлені в вигляді головоломок, направлених на розпізнання та добудову образів, тобто на розвиток логічного та образного мислення.

Іграм властиві такі характерні особливості: кожна гра являє собою набір задач, які дитина розв’язує за допомогою кубиків, квадратів, брусочків, тощо. Задачі подаються дитині в різних формах: у вигляді моделі, плоского малюнку в ізометрії, кресленні і таким чином знайомлять з різними можливими способами передачі інформації. Задачі розташовані в послідовності: просто-складно, тобто, коли дитина опановує прості завдання їй пропонується складніше по такому ж принципу. Діапазон складності дуже широкий: від «юного» віку (1,5-2 роки) до зрілого дорослого.

Докладніше про методику Нікітіних читайте на сайті www.pochemychki.com.ua, http://video.bigmir.net/show/33152.

Методика П. В. Тюленєва. Цей педагог особливо наполягає на надзвичайній важливості перших місяців (!) життя дитини.  За системою Тюленєва розроблено безліч розвиваючих матеріалів, за допомогою яких можна займатися з дитиною з народження та до 18 років.

«Пальчикові ігри» – розробка Інституту фізіології дітей і підлітків АПН. Методика базується на відкритті факту про прямий взаємозв’язок між інтелектом дитини й тонких рухів рук малюка. Заняття треба починати у віці 6-7 місяців за загальною методикою. Згодом коректувати її залежно від індивідуальних особливостей дитини.

Для ознайомлення із результатами методики можна проглянути невелике відео:

Докладніше про методику Тюленєва читайте на сайті http://www.tyulenev.chat.ru. 

Ми звернули вашу увагу на найбільш популярні методики, але їх набагато більше, й батьки можуть обирати серед них ті, які найбілше відповідають їх поглядам на виховання дітей.

Ну і насамкінець куди ж без доктора Комаровського. В нього накопичилося багато думок на рахунок раннього розвитку, про які він не зміг не поділитися із відомою телеведучою Аллою Мазур, і не буде зайвим ознайомитися із думкою спеціаліста в цьому питанні

 

Источник: ditvora.com.ua

Методика раннього розвитку М. Монтессорі
 

Основа методики Монтессорі — свобода. Основні принципи — ігрова форма навчання і самостійне виконання вправ. Батькам пропонується допомагати, не заважаючи. Підхід до дитини під час навчання — індивідуальний. «Допоможи мені зробити самому» — ось принцип занять системи Монтессорі.

На даний час у багатьох містах існують дитячі садочки, що працюють за методикою Монтессорі (Монтессорі-садки). За Монтессорі кожна дитина розвивається за індивідуальним (особистим) планом у спеціально підготовленому середовищі. Посібники, якими оснащуються групи, займають не один десяток аркушів. Завдання вихователя — допомогти дитині організувати свою діяльність так, щоб творчий потенціал отримав максимальний розвиток. Також Мотессорі-середовище можна створити вдома. Його особливістю є те, що саме в ній дитина зможе і захоче проявити свої індивідуальні здібності. За допомогою методики Монтессорі дитина розвиває мислення (творче і логічне), увагу, пам'ять, уяву, моторику і т.д. 

Коли починати: займатися за методикою Монтессорі можна з дітками, починаючи приблизно з 8-10 місяців.

Методика раннього розвитку Глена Домана. Картки Домана
 

Методика раннього розвитку дитини за рахунок стимуляції мозкової діяльності у малюків до 3-х років за Доманом унікальна, бо витрачаючи навіть не хвилини, а секунди протягом дня, можна розвинути інтелект у дитини і фотографічну пам'ять, а також закласти потужний фундамент для подальшого успішного навчання дитини.

Найбільш поширеним застосуванням методики Гленна Домана є читання за допомогою спеціальних карток. Так дитина запам'ятовує слова цілими, а не складає їх з букв.

Коли починати: займатися за методикою Глена Домана можна з народження, оптимально — з 6 місяців.

Методика раннього розвитку Нікітіних. Ігри Нікітіних
 

Подружжя Нікітіни ще в радянський час розробили певну кількість ігор для своїх дітей, але ці ігри так полюбилися іншим батькам, що на них виросли цілі покоління. Розвиваючі ігри Нікітіних допоможуть неймовірно цікаво і пізнавально проводити час разом з дітьми. Дитина, граючи, зможе розвивати пам'ять, увагу, уяву, а також творчі, логічні і математичні здібності.
Тут дитині потрібно проявити творчість. Кожен раз дитина мовби крокує сходами свого розвитку. Основний принцип навчання — від простого до складного.

Коли починати: займатися за методикою Нікітіних можна з народження, оптимально — з 1,5 років.

Методика раннього розвитку Зайцева. Кубики Зайцева
 

Метод раннього розвитку Зайцева ґрунтується на наочних посібниках — кубиках, картках і таблицях Зайцева, також використовуються так звані поспівки Зайцева — веселі пісеньки, слухаючи які, малюки легко засвоюють матеріал. Навчання у грі — основний принцип педагогіки Зайцева.

Кубики Зайцева — унікальна методика навчання читання вже з двох років. Методика складового читання Зайцева давно завоювала заслужену популярність. Завдяки їй діти навчаться читати, граючи. Адже без гри навчання маленьких дітей неможливо. Складова теорія більш природна для дитини, ніж традиційний метод читання по складах.

Кубики Зайцева, що звучать — це своєрідний музичний інструмент, за допомогою якого дитина може самостійно розвивати словоформуючу творчість. Діти, які займаються за математичними посібниками Зайцева, вже до 4-5 років легко оперують сотнями і тисячами.

Коли починати: займатися за методикою Зайцева можна з 1,5 років-2х років.

Методика раннього розвитку Сесіль Лупан
 

Методика Лупан — дуже тонка, зворушлива, душевна і ненав'язлива. Сесіль Лупан — мама, яка виробувавши методику Гленна Домана, адаптувала її під себе. Лупан дає нам якусь філософію спілкування батьків і дитини, так основне завдання матері — відкрити світ своїй дитині.

Сесіль Лупан — автор книги "Повір у своє дитя".

Коли починати: займатися за методикою Лупан можна з народження.

Источник: teddyclub.info


Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.