Досліди з водою для дошкільників

Вчителю НУШ . ДОСЛІДИ-ФОКУСИ З ВОДОЮ

Хустинка, що не згорає

Намочи хустинку водою (але не кажи про це глядачам). На очах у всіх мокру хустинку облий спиртом, прикріпи до штатива і підпали. Коли полум’я згасне, хустка залишиться неушкодженою.

Пояснення. Тепло, що виділиться під час згоряння спирту, знадобиться на нагрівання води та її випаровування.

«Заморожений» сірник , .
Наповни ванночки для приготування льоду або будь-яку невелику плоску посудину водою. Поклади на воду сірник, він не потоне. Постав ванночку в морозильну камеру, щоб вода замерзла. Як витягнути сірник, вморожений у лід, не очікуючи, поки вода розтане?

Пояснення. Посип сірник сіллю. Упродовж ЗО секунд поверхневий шар
льоду розтане, і ти зможеш легко витягнути сірник. Чиста вода замерзає при 0°С, а солона — при мінус 20°С. Тому взимку вулиці посипають сіллю.-З цієї самої, причини в охолоджувальну рідину, що заливають у радіатори автомобіля, додають антифриз, Така суміш не замерзає до -ЗО°С.


Сірники, що бояться мила :
Акуратно поклади сірники на поверхню води, налитої в широку посудину.

У центр посудини занур кусочок цукру. Сірники зберуться у центрі. А тепер опусти у центр мило. Сірники розійдуться до стінок посудини.

Пояснення. Цукор поглинає воду і виникає слабкий потік. Що втягує сірники. Але коли ти опускаєш у центр мило, поверхневий натяг води у центрі
зменшується і плівка води біля країв тазу, що сильніше натягнена, розсуває
сірники в різні боки.

Нитка, що «проникає» крізь лід

Як змусити нитку проникнути крізь лід? Прив’яжи ножики до кінців міцної нитки. Поклади кубик льоду на кришку банки, а зверху — нитку з ножами так, щоб нитка була натягнута, а ножики знаходилися на одному рівні. Обережно постав цю конструкцію в холодильник. Нитка повільно пройде крізь лід, а він залишиться цілим.

Пояснення. Нитка тисне на лід і він плавиться, але над ниткою відразу ж замерзає. Це тому, що при високих тисках під ниткою понижується температура замерзання води, а над ниткою точка замерзання води залишається такою самою — 0 °С.

«Добування» води з кави»

У склянці гарячої води розчини ложку кави. Візьми суху холодну ложку
і потримай її над кавою, що парує. Через декілька секунд на ложці з’являться краплини. Зачекай, поки вони вистигнуть і скуштуй. Ти переконаєшся, що це — чиста вода, а не кава.


Пояснення. Випаровується чиста вода. Пара, що торкається холодної ложки, перетворюється у краплини води. Спробуй повторити дослід із підсоленою або солодкою водою: на ложці знову буде чиста вода.

«Добування» солі з води

Як добути сіль із водного розчину? Цей дослід-фокус продемонструй своїй молодшій сестричці або братчикові — він триватиме декілька днів. У гарячу воду досипай солі та розмішуй її до тих пір, поки сіль не припинить розчинятись. Отриманий розчин налий у дві склянки і з’єднай їх бавовняною ниткою так, щоб більша частина нитки звисала між склянками, а кінці ниток занурились у воду. Під ниткою постав блюдце. Через декілька днів на нитці та на блюдечку утвориться сіль.

Пояснення. Розчин солоної води піднімається по нитці вверх (пам’ятаєш
про капілярність?).
Вода випаровується {і з блюдця також), залишається
тільки сіль, що утворює кристали. :

Що важче? ,

Покажи глядачам дві однакові склянки, до країв наповнені водою, в одній із яких плаває кусок дерева або льоду. Запитай, яка склянка переважить, якщо їх поставити на терези. Хтось скаже, що переважить склянка, у якій плаває дерево, бо «крім води у відрі, є ще й дерево», а хтось — навпаки, уважатиме, що переважить інша склянка, бо «вода тяжча за дерево».


Пояснення. Обидві склянки мають однакову вагу. Згідно із законом плавання, тіло, що плаває, витісняє зануреною частиною стільки рідини (за вагою), скільки воно важить саме. Терези будуть у рівновазі.

Голка і копійка, що не тонуть у воді

Почніть з легших предметів — голок. Покладіть на поверхню води шматок папіросного паперу, а зверху — суху сталеву голку. Іншою голкою обережно занурюй краї паперу у воду, поступово підбираючись до середини. Коли весь папірець намокне, він упаде на дно, а голка лежатиме на поверхні води. З допомогою магніту, піднесеного до стінок склянки на рівні води ти можеш управляти рухом голки; що плаває на воді. А тепер спробуй пустити у плавання копійку!

Пояснення. Вода погано змочує метал, що ти тримав у руках, бо він покрився тонким шаром жиру. Поверхнева плівка води прогинається, і, намагаючись розпрямитись, тисне вверх на голку, підтримуючи її.

Паперова квітка, що розцвітає

Намалюй квітку на малюнку, розфарбуй її, виріж і склади листочки разом. Коли ти покладеш квітку на воду, листки повільно розкриються — квітка «розцвіте».

Пояснення. Вода поступово піднімається по капілярах, папір намокає і листки розкриваються, як у справжньої квітки.


Незвичний спосіб утримати воду

Чи намокає твій носовичок? Дивне питання! Звісно, так… Намочи носову
хустинку, налий у банку води. Щільно натягни хустинку на горловину банки і закріпи з допомогою нитки або гумки. Переверни банку вверх дном. Вода не витікає!

Пояснення. Хустинка зіткана з волокон, між якими є малесенькі дірочки. Поверхневий натяг діє, наче шкірка і не дає воді виливатися крізь дірочки. Саме тому не пропускають воду парасольки. Заховаєшся під парасольку — згадай про поверхневий натяг.

Вода, що тече вздовж мотузки

Вода, витікаючи з крана плавним струменем, утворює гладку трубку. Такої форми вода набуває внаслідок поверхневого натягу. Спробуй лити воду вздовж мотузки — і ти сам у цьому переконаєшся. Одним кінцем прив’яжи мотузку до ручки глечика, наповненого водою. Натягни мотузку через горлечко глечика, а другий кінець мотузки тримай над склянкою. Тримаючи глечик вище від склянки, повільно й обережно починай лити воду. Вода потече вздовж мотузки у склянку.

Пояснення. Поверхневий натяг притискає воду до мотузки, тому вода тече вздовж неї.

Перегляд відеодослідів із водою можна знайти за посиланням:

http://uk.com/prostaya_nayka.

Источник: vseosvita.ua

Відео: ДОСВІДИ З ДІТЬМИ Досліди з водою Незвичайне пригода синьйора крапельки

Вода має смак і щільність, але не має запаху. Вона зустрічається в трьох станах: газоподібному, рідкому і твердому. Для дошкільнят, і не тільки, досліди з водою — відмінна можливість познайомитися з нею ближче.

Отже, приступимо:


 1. Досвід з перетворенням води в лід.
 2. Вам знадобляться: вода і пластиковий стаканчик.

  Спосіб проведення: воду наливаємо в стаканчик до самого краю і поміщаємо в морозильну камеру. Через кілька годин дістаємо її. Вода повинна піднятися вище краю, а стаканчик, швидше за все, деформується.

  Мета: показати малюкові твердий стан води і дізнатися, наскільки вона розширюється під час заморожування.

  Відео: Досліди з водою для дітей | Water Experiments for Kids

  Це був один з найпростіших дослідів для дітей, а тепер час приступити до більш складним. Їх є безліч, але сьогодні ми зупинимося тільки на трьох.

 3. Досвід з сіллю, водою і яйцем.
 4. Вам знадобляться: вода, скляний стакан, свіже сире яйце, дві столові ложки солі.

  Спосіб проведення: воду наливаємо в стаканчик на . Опускаємо туди яйце — воно відразу потоне. Після цього, потрібно додати сіль і трохи почекати поки вона розчиниться. Через пару хвилин яйце виявиться на поверхні.

  Мета: розповісти дитині, що за допомогою солі змінюється щільність води, а яйце стає легше і більше не може плавати внизу.

 5. Досвід з водою і папером.

 6. Вам знадобляться: вода, скляний стакан, широка смужка цупкого паперу.

  Спосіб проведення: воду наливаємо в стаканчик до повного наповнення. Зверху кладемо папір так, щоб вона повністю закрила горлечко ємності. Далі, акуратно і швидко, притримуючи долонею, перевертаємо стакан. Папір повинна залишитися на ньому, а вода не повинна пролитися.

  Мета: показати малюкові, як тиск атмосферного повітря діє на папір. Справа в тому, що воно сильніше, ніж тиск води зсередини склянки, тому папір не «випускає» воду.

 7. Досвід з очищення води в домашніх умовах.
 8. Вам знадобляться: вода, в яку попередньо потрібно покласти пісок або землю, пластикова пляшка, воронка, широкий бинт, вата, щільні білі паперові серветки.

  Спосіб проведення: в ворону кладемо бинт, попередньодосліди з водою для дошкільнят вклавши в нього шматок вати. Він повинен розташовуватися так, щоб вода просочувалася тільки через фільтр. Після того, як пропустили воду кілька разів, бинт прибираємо, замінюючи паперовими серветками. Фільтруємо ще кілька разів, щоб отримати повністю прозору воду.

  Мета: показати дитині, як бруд може осідати на фільтрувальних бар`єри.

Грати з дитиною, особливо в пізнавальні ігри, завжди дуже цікаво. Малюки із задоволенням проводять нескладні експерименти, а дорослі згадують своє дитинство і те, як вони це робили.

Источник: ukrsbaby.ru

Тема «Сонце»


 1. Мета: показати рух сонця по небу.
  Матеріал: Вертикальний предмет (стовп, дерево), крейда.
  Умови проведення досліду: літо, сонячна днина.
  Хід досліду: Уранці визначити місцезнаходження сонця на небі за певними орієнтирами (будинки, дерева тощо) і накреслити крейдою тінь від котрогось з них. Повторити опівдні та ввечері.
 2. Мета: показати залежність між висотою стояння сонця та кількістю його тепла.
  Матеріал: ліхтарик.
  Умови: затемнене приміщення.
  Хід досліду: Спрямувати світло ліхтарика на руку дитини під певним кутом, потримати 20-30 секунд, потім спрямувати світло вертикально до руки. 3апитати дитину, коли було більш тепло.
 3. Мета: та сама.
  Матеріал: природні об’єкти; металеві предмети, розміщені на подвір’ї.
  Умови: весна, літо, рання осінь, сонячна днина.
  Хід досліду: Визначити висоту стояння сонця (за певними орієнтирами) та відчути на дотик температуру води, піску, різних предметів уранці, опівдні та ввечері. З’ясувати залежність між висотою стояння сонця (проміння йде збоку чи прямо – як у ліхтарика) та кількістю його тепла.

Тема «Повітря»

 1. Мета: продемонструвати наявність повітря навколо нас, у воді.
  Умови: звичайне приміщення.
  Хід досліду: Склавши трубочкою губи, з силою втягнути повітря. Повітряний потік «звучить» і відчувається на губах.
  Увімкнути вентилятор і дати дітям відчути рух повітря.
  Опустити сухий камінець у склянку з водою. На поверхні з’являться бульбашки, наповнені повітрям.
  Перекинути порожню склянку догори дном, та, тримаючи її дуже рівно, повільно занурити у воду. Чи потрапляє до склянки вода? Чому не потрапляє?
  Подмухати на паперовий човник. Чому він рухається?
  Зважити на вагах дві повітряні кульки (одна надута, інша ні). Яка з них важча? Чому?
 2. Мета: навчити розрізняти якісний стан повітря.
  Умови: весняна або літня днина.
  Хід досліду:
  Звернути увагу дітей на повітря навколо, підкреслити, що воно прозоре. Запропонувати відчути, чим воно пахне.
  Звернути увагу на повітря після того, як проїхала машина.
  Висновок: чисте повітря прозоре, має приємний запах або не має жодного запаху. Забруднене повітря не прозоре, воно може мати неприємний запах. Дихати бажано чистим повітрям.
 3. Мета: продемонструвати потребу у повітрі людей, тварин.
  Хід досліду: Запропонувати дітям на короткий час затулити носа й рота рукою, а потім глибоко вдихнути повітря та відчути, як це приємно. Покласти руки на груди й відчути, як вони ритмічно рухаються під час дихання. Зробити те саме під час спостереження за кішкою, кролем.

Тема «Вода»

 1. Мета: навчити розрізняти стан води (холодна, тепла, гаряча, чиста, забруднена).
  Матеріал: три склянки з водою різної температури, дві прозорі банки з чистою та забрудненою водою (вкинути грудочку землі).
  Умови: звичайне приміщення за будь-якої пори року.
  Хід досліду:
  Розглянути з дітьми три однакові склянки з водою. Запитати: чи однакова вода в них? (Так, зовні однакова). Запропонувати по черзі відчути на дотик. З’ясувати, яка температура води у склянках, як використовують різну воду.
  Розглянути дві банки з водою. Запитати: чим вони відрізняються? Показати дітям, що крізь забруднену воду погано видно предмети. Підкреслити, що чиста вода прозора, не має ні запаху, ні кольору.
 2. Мета: продемонструвати перетворення води у газоподібний стан.
  Матеріал: спиртівка, сірники, прозора колба з водою, невеличка покришка з будь-якої посудини.
  Умови: звичайне приміщення, обов’язкове додержання правил безпеки.
  Хід досліду: Незначну кількість води у прозорій колбі довести до кипіння. Потримати покришку над колбою й розглянути з дітьми краплі на ній. Поспостерігати за парою і за поступовим зменшенням кількості води у колбі.
  Висновок: вода від нагрівання перетворюється у дрібні крапельки (пару) й піднімається вгору.

 3. Мета: продемонструвати нагрівання води сонячним промінням і випаровування її.
  Матеріал: пласкі мисочки з водою.
  Умови: літо, сонячна днина.
  Хід досліду: Вранці виставити на дворі дві мисочки з водою: одну – на сонці, іншу – у затінку. Порівняти температуру та кількість води вранці та надвечір.
 4. Мета: продемонструвати перетворення води в різні стани: з твердого у рідину і навпаки.
  Матеріал: прозора склянка, лід.
  Умови: зима, морозяна днина.
  Хід досліду: Розглянути шматок льоду, покласти його в склянку й занести до приміщення. Коли розтане, знову винести на холод.
  Висновок: у холоді вода перетворюється на лід, а у теплі знову стає водою. Лід, сніг – це різні стани води.
 5. Мета: показати властивості снігу.
  Матеріал: дві невеликі металеві або пластмасові банки з покришками, наповнені водою однакової температури.
  Умови: зима, морозна днина.
  Хід досліду: Виставити одну банку з водою на відкритій місцині, а другу присипати снігом. За годину порівняти воду в обох банках.
  Висновок: сніг зберігає тепло.
 6. Мета: ознайомити дітей з тим, що вода потрібна для людей, рослин, тварин; учити визначати і називати основні її ознаки та властивості (може бути чистою/брудною, холодною/теплою, розливається, ллється, капає); розвивати здатність встановлювати найпростіші зв’язки і взаємозалежності в стані речовини, спостережливість і допитливість. У дітей другої молодшої групи вже є деякі уявлення про використання води людиною в побуті, сформовані у них у першій молодшій групі. Але ці уявлення часткові, безсистемні. Під час спостережень у другій молодшій групі вихователь супроводить свою розповідь наочними засобами, що продемонструють ті ознаки і властивості, які доступні для сприймання, розуміння і засвоєння дітьми цього віку.

  Властивість 1. Чиста – брудна – кольорова вода. Для порівняння доцільно використати воду з-під водопровідного крана та дощову, наливши її у прозору посудину.
  Хід досліду: У склянку з водою покласти кілька кристаликів марганцевокислого калію. Якого кольору стала вода? Провести аналогічний дослід, додаючи інші барвники. Діти роблять висновок про зміну кольору води.

 7. Властивість 2. Холодна – тепла вода. Порівняти температуру води, торкаючись до посудини, у яку її налито; пробуючи на смак – воду для пиття різної температури; через тактильні аналізатори – воду різної температури для миття рук і обличчя, прання лялькового одягу. За наявності відповідних умов слід залучити дітей до порівняння температури води під час ігор, плескання та виконання вправ на мілководді річки, у басейні. У середній групі спонукати водночас до порівняння кольору та прозорості води під час занурення з головою.
  Хід досліду: Одну частину води нагріти у посудині, другу – залишити на столі без змін, третю – винести на холод. Від чого залежить температура води? Чому? Висновок діти роблять самостійно.
 8. Властивість 3. Розливається – ллється – капає.
  Хід досліду: Шляхом довільних дій з предметами з гладенькою поверхнею (великою тарілкою, тацею, іншим посудом, столом для ігор з водою і піском) вихователь демонструє властивість води поширюватися в різних напрямках від місця дотику до поверхні предмета – розливатися. Вода при цьому може набувати плям різної форми і розмірів. Вода ллється єдиною цівкою з посуду з носиком (чайник, поливальниця, глечик) і кількома – з посуду, що має овальний або круглий отвір. Чому? (до самостійного висновку слід спонукати дітей 5-го року життя). Вода капає, коли рухається повільно. Доцільно провести в дощову погоду спостереження, як капає вода з даху та з предметів на майданчику, з паркану. Можна заздалегідь виставити на підставку, що дорівнює росту дітей, фанеру або дощечку довільних розмірів горизонтально до поверхні землі і спостерігати за рухом водяних крапель з чотирьох боків (під час зливи тоненькі цівки; в помірний дощ – краплі).
 9. Властивість 4. Вода прозора. Для підведення дітей до висновку про прозорість води доцільно використати нескладний дослід: занурити у воду кілька різних предметів.
  Хід досліду: Запропонувати дітям спробувати воду на смак. Вода – без смаку. Опустити в склянку ложечку цукру (солі). Що трапилося з цукром? Сіллю? Якою стала вода на смак, в яку поклали цукор, а в яку – сіль? Від чого залежить смак води? Дітям 5-го року життя допомогти засвоїти, що одні предмети плавають у воді, інші – тонуть. Цю роботу можна об’єднати з демонстрацією властивості розчинності у воді сипучих речовин.
 10. Хід досліду: У прозору посудину, користуючись умовною міркою, опустити пісок, дрібні камінці, по 2-3 предмети однакової форми та об’єму, але з різного матеріалу (дерева, скла, пластмаси, паперу, тканини, воску, використовуючи послідовні дії), вчити дітей пояснювати поведінку цих предметів у воді. Чому деякі з них плавають, інші тонуть, а окремі – розчиняються, змінюючи за6арвлення води? Знання властивостей спостережуваних об’єктів закріпити з дітьми в малюнках, розповідях, читанні віршів напам’ять. Для підсилення інтepecy і стимулювання пізнавальної діяльності переглянути у другій молодшій групі 3-6 кадрів діафільму «Вода служить людям», у середній групі – діафільм «Дівчинка і фонтан».

Тема «Ґрунт»

 1. Мета: навчити дітей розрізняти вологу та суху землю.
  Матеріал: добре зволожена і суха земля.
  Умови: літо – подвір’я, зима – куточок природи.
  Хід досліду: Запропонувати дітям взяти в руки дві жмені землі – мокрої та сухої – і стиснути кулаки.
  Висновок: волога земля м’яка, зліплюється в грудку, з неї можна витиснути воду. Суха земля тверда, при здавлюванні розсипається.
 2. Мета: показати властивість піску пропускати воду, а глини – утримувати її.
  Матеріал: три банки – одна з піском, друга з глиною, третя – з водою.
  Хід досліду: Налити у банки з піском та глиною однакову кількість води й спостерігати, як вона просочується.
  Висновок: пісок пропускає воду, а глина ні.

Тема «Явища природи»

 1. Мета: продемонструвати утворення веселки.
  Матеріал: шланг для поливання, тригранна скляна призма.
  Умови: літо, сонячна днина.
  Хід досліду: Спрямувати високо вгору дрібні розсіяні струмені води. Сонячне проміння, проходячи крізь краплі води, утворює веселку. Таке саме явище можна побачити біля водограю. На шляху сонячних променів, спрямованих у вікно, поставити тригранну скляну призму. На протилежній стіні з’явиться смугаста «зебра».
 2. Мета: продемонструвати утворення грому та блискавки.
  Матеріал: два твердих камінці.
  Умови: затемнене приміщення.
  Хід досліду: Потерти камінці один об одний – чути потріскування й з’являться іскра. Це є у спрощеному вигляді грім та блискавка. Таке саме явище можна спостерігати під час розчісування волосся гребінцем.

Тема «Рослини»

 1. Мета: показати значення води для росту рослин.
  Матеріал: дві прозорі банки (з водою та без води), дві однакові цибулини.
  Хід досліду: Довготривале спостереження за змінами, що відбуваються з цибулинами у банках.
  Висновок: для росту рослин необхідна вода.
 2. Мета: продемонструвати необхідність тепла для росту рослин.
  Матеріал: дві однакові гілочки вишні (або іншого дерева), дві вази з водою.
  Умови: місяці лютий, березень.
  Хід досліду: Поставити одну вазу з гілочкою в кімнаті, другу – в прохолодному місці (між рамами). Спостерігати за змінами, порівнюючи стан гілочок, порівнювати зі станом дерев на подвір’ї.

Тема «Тварини»

 1. Мeтa: визначити кількість корму, необхідного для акваріумних риб.
  Матеріал: акваріум з рибками, корм, плаваюча годівничка, ложечка-мірка.
  Хід досліду: Зранку насипати корму в годівничку, відміряючи його міркою. Оглянути її через 15 хвилин. Якщо корму залишилося багато або ж його не залишилося зовсім, повторити дослід наступного дня. Кількість корму вважати достатньою, коли його в годівничці залишиться небагато. Дослід повторювати два-три рази на рік.
 2. Мeтa: з’ясувати дію органів чуття тварин.
  Матеріал: різні види корму (залежно від того, яка тварина задіяна в досліді).
  Хід досліду: Розкласти перед кішкою (чи іншою твариною) закриті пакетики з рибою, м’ясом, печивом, морквою. Спостерігати, до якого з них вона підійде. Пошепки покликати тварину. Спостерігати за її діями.

Тема «Я і природа»

 1. Мeтa: продемонструвати значення зору та функцій очей.
  Матеріал: два ряди стільців (або інших предметів).
  Хід досліду:
 • Запропонувати дітям щільно затулити очі долонями й спробувати пройти поміж двох рядів стільців. Чи легко це зробити? Потім пройти з розплющеними очима. Чи є різниця?
 • Піднести розрізану цибулину до очей. Що відбувається з ними? Висновок: крапельки цибулевого соку подразнюють слизову оболонку очей. Захищаючи око, повіки швидко кліпають, а сльози очищають очі. Так очі захищаються від зовнішнього впливу.
 • Запропонувати дітям уважно розглянути очі дитини, яка сидить навпроти. Зненацька легенько плеснути в долоні перед її очима. Що вона зробила відразу? (Заплющила очі). Висновок: наш організм також знає, що найперше слід берегти очі. Адже саме завдяки зору ми дізнаємося про світ навколо нас.
 • Запропонувати на хвильку затулити очі руками. Розплющивши, розглянути в люстерко розмір зіниці. Потім протягом хвилини подивитися у вікно (сонячної днини) чи глянути на яскраве світло. За яких умов зіниці зменшуються (стискаються), а за яких збільшуються (розширюються)?

Тема «Пісок»

Мета: розширити та погли6ити уявлення дітей про пісок – сипкий, вологий – з вологого піску можна ліпити, пісок стає вологим, якщо його полити, після дощу, вранці від роси; розвивати допитливість, 6ажання пізнавати взаємозалежності у стані речей під час їх взаємодії. Ще задовго до того, як дітей цілеспрямовано ознайомлять з властивостями піску, вони пізнають їх самостійно (або під керівництвом педагога) у другій групі раннього віку та у першій молодшій під час ігор з піском на груповому майданчику чи в груповій кімнаті. Однак ці уявлення мають стихійний, неусвідомлений характер. У процесі спостережень у другій молодшій та середній групах пояснення властивостей піску супроводяться діями вихователя і дітей, спрямованими на перехід піску з одного стану в інший. Спостереження варто проводити за різної погоди під час прогулянки дітей на свіжому повітрі.

 1. Хід досліду: Кожній дитині запропонувати взяти трішки сухого піску, покласти на долоні й розтерти. Чому розтирається пісок? 3 чого він складається? Якого розміру oкpeмі піщинки? Якого кольору? Чи скріплюються вони у грудку?
 2. Хід досліду: Взяти трішки сухого піску й з висоти піднятої руки висипати його на дощечку для ліплення. Що сталося з піском? Чому? Чому на майданчику пісок розсипався по всій ділянці? Сухий пісок – сипкий.
 3. Хід досліду: Кожен насипає гірку піску на дощечку і змочує водою. Пісок ліпиться? Чому? А глина? Висновки діти ро6лять самостійно. Для закріплення та погли6лення знань дітей доцільно використовувати кадри діафільму «Про глину і пісок».

Тема «Сніг»

Мета: вчити дітей розрізняти і називати ознаки снігу (білий, холодний, може 6ути пухким, розсипчастим, у разі перенесення у приміщення сніг перетворюється на чисту або 6рудну воду, а вода надворі – на лід); розвивати здатність встановлювати причинно-наслідкові зв’язки, виховувати спостережливість. Діти другої молодшої групи вже знають деякі властивості снігу. Розширити та конкретизувати їх слід завдяки залученню дітей до нескладних дослідів з перетворення снігу на рідину різної чистоти та прозорості залежно від забруднення снігу. Формуючи уявлення про властивості снігу за різної температури повітря, доцільно показати, як можна використовувати сніг у таких ситуаціях для ігор, розваг, праці чи дослідів тощо.

 1. Властивість 1. Білий – холодний. Для усвідомлення дітьми того, що «білий» не завжди означає «чистий», слід провести дослід про перетворення снігу на воду.
  Хід досліду: Сніг взяти з кількох місць на ділянці дитячого садка. Уточнення кольору снігу провести через порівняння за кольором відомих дітям предметів (аркуш паперу, біла фарба, речі дитячого одягу, посуд тощо). Висновок діти роблять самостійно.
 2. Хід досліду: Для ствердження того, що сніг холодний, дітям рекомендують винести в посудині воду різної температури і поставити у сніг. Спостерігаючи за змінами снігу навколо посудини (від тепла сніг тане і перетворюється на воду) і температурою води в посудині (за короткий час вода охолоджується від холодного снігу), діти роблять висновок про цю властивість снігу. Для закріплення знань провести тaкі досліди: у снігопад спостерігати за поведінкою сніжинок на теплій долоні, одязі дітей, спорудах на ділянці дитячого садка. Як змінюються сніжинки? Чому? У снігопад підставити обличчя назустріч сніжинкам. Що відбувається зі шкірою? Подихати на сніжинки – що змінилося? Чому? Занурити в сніг на ділянці зварене і обстежене дітьми куряче яйце (одне або кілька). Як зміниться його температура? Чому? Що трапилося зі снігом навколо яйця? Чому?
 3. Властивість 2. Пухкий – розсипчастий (згідно із програмою середньої групи). Цю властивість снігу діти бачать під час активної трудової діяльності – виготовлення фігур зі снігу та під час ходьби на лижах.
  Хід досліду: 3 пухкого снігу доцільно порекомендувати дітям зліпити снігову бабу, фортецю, колобок, сніжки, казковий міст. При цьому особливу увагу слід звернути на закріплення попередньої властивості. З’ясувати, чому по пухкому снігу не можна ходити на лижах; вслухатись у звуки, під час наступання на нього. До усвідомлення властивості – сніг розсипчастий – дітей підводять під час ходьби на лижах, через порівняння звука від наступання на сніг – рипить, тому що ламаються замерзлі на сильному морозі сніжинки; через спроби ліпити – не ліпиться, тому що сухий від морозу; через занурення в нього важких предметів – тонуть у снігу. Закінчити спостереження доцільно загадуванням загадок, переглядом діафільму «Про сніжки».

Тема «Лід»

Мета: продовжувати розширювати знання про деякі властивості води (від замерзання вона перетворюється на лід; він холодний, слизький; від нагрівання перетворюється на воду); розвивати спостережливість, допитливість. Спостереження бажано проводити в різну погоду, а також обрати такі місця на спорудах на території дитячого садка, де льодяні бурульки бувають по-різному освітлені протягом дня. Для повноти уявлень про лід доцільно залити ковзанку, наповнити посуд водою і добитися утворення льоду в різних формах і різного кольору.

 1. Властивість 1. Твердий – слизький.
  Хід досліду: Цю властивість демонструє педагог, пропонуючи дітям ковзати по льодяних доріжках за допомогою дорослого. Tвepдість перевіряємо, обстежуючи льодяну бурульку або кульку на дотик, ударяючи по них будь-яким предметом. Падаючи з висоти, бурулька розбивається на дрібні кристалики, занурюється у пухкий сніг.
 2. Властивість 2. Лід утворюється від замерзання води. Нагріваючись, перетворюється на воду.
  Хід досліду: Засвоєнню цієї ознаки сприяє утворення льоду з води різного кольору – колір води визначає колір льоду; різної форми – форма посудини визначає форму води, льоду; У разі перенесення в приміщення лід від нагрівання стає водою; при відлизі льодяні бурульки тануть під сонячним промінням.

Источник: mon.gov.ua

Прості досліди для дітей — це прекрасний спосіб не тільки навчити дитину чогось нового, але і стимулювати прагнення до знань, науки, дослідження навколишнього світу. Досліди з сіллю і водою, водою і папером, іншими нетоксичними матеріалами — відмінний спосіб урізноманітнити дитяче дозвілля з користю.
У даній статті ми розглянемо кілька прикладів дослідів з водою для дошкільнят, які ви можете спробувати зробити зі своєю дитиною або на їх прикладі вигадати свої способи розваги з користю для розуму.

Приклади дослідів з водою для дошкільнят

 • Виберіть з малюком формочку для льоду, і нехай дитина самостійно наповнить їх водою і поставить в морозилку. Через пару годин дістаньте форму і перевірте стан води. Малюк, який нічого не знає про замерзанні води, можливо, не відразу здогадається, що сталося. Щоб допомогти йому, поставте формочки на кухонний стіл і поспостерігайте, як лід під впливом теплого повітря кухні знову перетвориться у воду. Після цього перелийте талу воду в каструльку і подивіться, як вона перетворюється в пар. Тепер, спираючись на отримані знання, ви можете пояснити дитині, що таке туман і хмари, чому на морозі йде пара з рота, як робляться катки і багато інших цікавих речей.
 • Досліди з водою і сіллю розкажуть дитині про розчинності (нерозчинності) різних речовин у воді. Для цього підготуйте кілька прозорих склянок і ємності з безпечними сухими речовинами — цукром, сіллю, крупами, піском, крохмалем і т. д. Дозвольте дитині самостійно змішувати їх з водою і спостерігати, що відбувається. Щоб переконати дитину, що розчинена у воді сіль нікуди не зникає, випаруйте солону воду в металевій мисці або ложці — вода висохне, а ємність покриється шаром солі.
 • Спробуйте розчиняти сіль і цукор у воді з різною температурою. Подивіться, в якій воді сіль розчиниться швидше — в крижаній, воді кімнатної температури або в теплій? Слідкуйте, щоб вода в склянках не була занадто гарячою (щоб дитина не обпікся).
 • Створення «живих» квітів з паперу навчить малюка, що вода при намоканні стає важче — вбирає воду. Для цього вам буде потрібно кілька аркушів кольорового паперу, ножиці і тарілка з водою. Разом з дитиною намалюйте на папері контур квітів ромашки. Далі вам потрібно буде вирізати їх і закрутити пелюстки з допомогою ножиць. Готові «бутони» покладіть у воду і спостерігайте, як вони будуть розпускатися.
 • Щоб провести досвід з очищення води, приготуйте кілька фільтрів — тканинний, паперовий і фільтр-глечик для питної води. Підготуйте воду, сіль, крейда і пісок. Змішайте всі і по черзі фільтруйте води через тканину, папір і фільтр для питної води. Після кожної фільтрації перевіряйте розчину і відзначайте зміни.
 • Источник: ditu.com.ua

  Свойства воды

  Вода — основа жизни. Она – является «базой» для хорошей работы человеческого организма. Известны три состояния воды: жидкое, газообразное и твердое. Рассмотрим следующие свойства воды.

   1. Прозрачность. Возьмите два стакана. В один налейте воду, в другой – молоко. Дайте крохе по бусинке и предложите ее опустить по очереди в оба стакана. Бусинку с легкостью можно увидеть в стакане с водой, поскольку вода кристальная и прозрачная.
   2. Бесцветность. Для подтверждения в стаканы налейте воду и различными цветами краски раскрасьте ее. Воду в одном стакане оставьте бесцветной и прозрачной, то есть такой, какой она была.
  1. Текучесть. Возьмите тарелочки различных размеров. Налейте водичку на дно маленькой, а затем на дно большой тарелки. Ставьте препятствия на пути потока и следите за тем, как вода справляется с ними.
  2. Без вкуса и запаха. Вода не имеет вкуса. Сделайте следующий опыт: в каждый из четырех стаканов  налейте воду, чай, молоко, сок. Закройте глаза малютке, предложите ему попробовать их и описать свои ощущения: сок – кисленький, чай – сладковатый, а у воды нет вкуса. Но, конечно безвкусная вода имеет тысячи вкусовых оттенков и она самый божественный нектар. Вода не пахнет. Да, это действительно так. Опять в стаканы налейте соки, лимонады, чай. Потом завяжите глаза детке и попросите найти воду по запаху. Кроха найдет ее легко и быстро.
  3. Принятие любой формы, в которую ее наливаем. Вода не имеет собственной формы. Чтобы убедиться, перелейте воду в различные формы: тазики, кувшины, вазочки. Она принимает ту форму, в которую ее вылили.Домашние опыты с водой для детей и взрослых 2
  4. Растворение веществ. Что растворяется в воде? Попробуйте растворить в стаканчиках с водой разные предметы: сахар, мед, соль, песок, рис, кофе, бусинки. Сразу становится ясным, что вода не в состоянии все растворить.
  5. Замерзание. Что такое лед? Это вода, находящаяся в твердом состоянии. А как она образуется? Есть два пути. В первом случае вода охлаждается до 0°C, так делаются кубики в морозильной камере. Во втором случае водяной пар замерзает и появляется в холодильнике иней.
  6. Испарение. Под солнечными лучами вода из озер, морей, рек, растений, тела человека испаряется. Частички пара поднимаются в воздух, охлаждаются, превращаются в водяные капельки. Они образуют вместе облака.
  7. Расширение и сжимание воды. Когда бутылка с водой замерзает, возможно, она лопнет, поскольку вода расширяется. Если опустите колбу с водой в холодную воду, она охладится и при этом сожмется.

  Есть предметы, которые тонут в воде, а некоторые остаются на поверхности и  плавают. Опустите в воду различные вещи – камешки, бумажные кусочки, шишки, предметы из металла, дерева, и понаблюдайте, какие из них утонут, а какие нет.

  Источник: mamamozhetvse.ru


  Добавить комментарий

  Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

  Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте как обрабатываются ваши данные комментариев.